www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Buzz... Ajutor...!


neverremind
 Share

Recommended Posts

Salut

Inainte de-a ma apuca sa invat electronica am decis sa intreb si aici

 

Chitara mea electrica este asta

 

Din totdeauna a avut un ceva ceva buzz (humm) insa de regula tin ampul la volum destul de mic si pot ignora. Insa in ultima vreme am decis sa-mi pun vecinii la incercare si am dus volumul pe la 5, 6. Astfel m-am hotarat sa rezolv si problema cu buzz'ul. 

 

Fenomenul este urmatorul :

Cata vreme tin mana pe corzi, pe bridge, chei sau orice parte metalica a chitarii , nivelul buzz'ului este rezonabil. Cand iau mana de pe ea incepe galagia. Cred ca daca as lega un fir de bridge si teava de caldura as rezolva problema. Insa prefer sa tratez cauza nu efectul.

 

Ceva idei?   

Multumesc 

Link to comment
Share on other sites

Si eu banuiesc lipsa impamantarii a prizelor din apartament. O sa incerc cu prima ocazie intr-o casa. 

 

@Pava nu vad legatura. daca pui un deget pe o coarda devin dozele mai bune? 

E lafel ca la un aparat vechi cu antena si are un mic zgomot de fundal, cand pui mana pe antena dispare fashaitul. Cu micile mele cunostinte in elecronica, tind sa cred ca este ecranajul prost al cablului de semnal chitara-amplificator. Ar mai putea fi cauza si de la aparate cu curent alternativ care iti bruiaza semnalul (ecranaj prost).

 

 

Ca o mica paranteza, ai putea inregistra acel hum, il bagi intr-un program de editare si vezi pe ce frecventa e.Daca e pe 50 Hz, inseamna ca ai ecranajul prost si ceva electronic (tv, masina spalat etc) iti bruiaza, dar ne-am complica, nu cred ca e o problema impamantarea de la priza.

Edited by nikon
Link to comment
Share on other sites

 nu, dar functionezi ca o impamantare si brummul se atenueaza

S-a mai explicat de zeci de ori, e invers: omul e antena, nu masa. Cum dumnezău e legat corpul uman la Pământ într-un apartament? Prin telepatie? Sau voi cântați în duș?

 

neverremind, te plimbi de ceva timp pe-aici, bănuiesc c-ai observat numărul thread-urilor despre precis același subiect. Găsești material de lectură până la Crăciun.

Link to comment
Share on other sites

@ 57 Da, scrie mana fara mine, in mintea mea ma gandeam la "masa". Nu stiu daca e o conceptie corecta insa asa inteleg fenomenul, prin analogie cu un motor diesel care are drept masa caroseria . 

 

Stiu ca exista variatiuni pe tema asta, insa nu am reusit sa dau de ele. In orice caz nu imi amintesc sa fii citit despre rezolvarea acestei probleme. Faptul ca au semnalat-o si altii nu ma ajuta prea mult. 

 

Are cineva o solutie? Sau s-a lovit cineva fix de asta si stie exact care e problema si care e solutia?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.