www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Chitara


Mik3Mik3
 Share

Recommended Posts

Hello, RGC!

Deci, cant la chitara de vreo 3 ani. Momentan, detin un Epiphone Les Paul 100. A fost o chitara buna pentru incepatori, am invatat pe ea, dar acum simt nevoia de ceva mai bun..

Cant de obicei hard rock, classic rock, in special AC/DC, blues, dar si metal.

M-am gandit pana acum la Gibson SG, varianta din 2013, era pe Esound cu 45 de milioane, dar a aparut aia noua si au scos-o :(.

As vrea sa imi recomandati o chitara care sa fie buna, sa se auda bine, sa se incadreze stilului, dar sincer, sa si arate bine :D.

Bugetul nu stiu care ar fi, ma gandesc sa strang mai multi bani. Sa nu fie ceva exagerat, gen 100 de milioane, dar nici foarte mic.. 20-45 milioane as zice ca ar fi..

Mersi mult!

:rock:

Link to comment
Share on other sites

sincer nu te sfatuiesc sa faci pasul ... daca simti nevoia sa intrebi pe altii ce chitara ar fi recomandata sa-ti iei, eu zic totusi sa ramai inca la LP100-ul tau pentru ca e foarte buna pentru ceea ce (probabil) faci si nu are rost sa dai in vant cu banii dupa gura lumii. Cand vei avea tu convingerile/fixurile/preconceptiile/nebuniile tale personale, atunci o sa te duci si o sa-ti faci damblaua, dar pana atunci nu are rost sa faci "pasul urmator" daca nu e al tau ... parerea mea *hac*

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

mergi liniștit pe Gibson. Dacă ai banii și te pasionează instrumentul go ahead. 

 

@ ot. nu e regulă ce zici. Daca omul are banii și vrea ceva mai bun, nu înseamnă ca ar trebui să ramână cu ce are doar pe motiv că nu cunoaște detaliile instrumentului.

 

Persoanele care cunosc mai puțin aspectele astea, cântă mai bine, eu pierd zilnic atât timp perindând forumurile de chitară (RGC, Seven Strings și Dean), youtube-ul cu toate review-urile vieții și alte site-uri încăt la sfărșitul zilei uit să mai și exersez ceva. Nu-i de mirare ca după atâția ani știu mai bine să aranjez niște mufe decât să țin degetele pe grif.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

nu-ti lua noua, ia-ti second dar in forma buna si ingrijita. si numai daca stii sigur ce iei, deci nu fake.

gibson e ok, mai sunt si altele, gasesti si pe rgc... 

 

de ex. peavey wolfgang http://forums.rgc.ro/topic/94542-peavey-wolfgang-evh-special-stop-tail-made-in-usa/

Link to comment
Share on other sites

@cry: stiu bine ce zici, ai dreptate, si eu ma transform usor usor mai mult in tehnician/lutier/obsedat de curentul numit "chitara" tot frecand aspectele tehnice ale instrumentelor, uitand ca mai trebuie sa si cant :) insa imi mentin macar partea referitoare la faptul ca EL trebuie sa stie ce vrea si de unde-i vine "chemarea", nu sa dea cu banu' jos la sfatul altuia ... ca intr-un fel e cam aiurea combinatia de "am clar nevoie de un instrument mai bun" + "n-am niciun habar ce-mi trebuie" ... una din ele cam scartaie, oricare ar fi ea

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Un Gibson Les Paul Standard iti faci treaba perfect. in 1000-1500euro(cel mult) iti iei un Standard si iti vei face treaba excelent. Nu poti da gres cu Gibson!

Daca imi arati tu acum un Gibson Les Paul Standard la pretul ala jur ca ii dau comanda acum.

sincer nu te sfatuiesc sa faci pasul ... daca simti nevoia sa intrebi pe altii ce chitara ar fi recomandata sa-ti iei, eu zic totusi sa ramai inca la LP100-ul tau pentru ca e foarte buna pentru ceea ce (probabil) faci si nu are rost sa dai in vant cu banii dupa gura lumii. Cand vei avea tu convingerile/fixurile/preconceptiile/nebuniile tale personale, atunci o sa te duci si o sa-ti faci damblaua, dar pana atunci nu are rost sa faci "pasul urmator" daca nu e al tau ... parerea mea *hac*

Mersi de sfat, insa eu am intrebat ce chitara ar fi buna deoarece voiam sa aud opinia a unora probabil mai priceputi decat mine. Apropo, vreau o chitara noua si pentru ca asta are multe probleme (acordajul se duce imediat, intonatia oricat de bine as regla-o tot aiurea suna, dozele au un sunet prea sec si prea slab, mai ales pe clean), dar si, ce-i drept, pentru fite.  :rock:

Edited by Mik3Mik3
Link to comment
Share on other sites

Sint aici la vinzare citeva instrumente bune in plaja 2000 - 4000 de lei. Cu riscurile de rigoare incluse dar unele sint chiar ok. Si "sigure".

Dar nu ar fi mai simplu sa mergi pina-n Bucuresti si sa tii in mina o de-asta:

http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/prs-se-custom-24-tobacco-sunburst-chitara-electricasau o de-asta:

http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/prs-se-clint-lowery-chitara-electricasau chiar asta:

http://guitarshop.ro/chitara-electrica-gibson-sg-standard_p800.html

si sa vezi ce ti se potriveste de fapt?

Cinta-le tu, nu te baza pe recomandarile nimanui fie el cit de experimentat si/sau versat. E posibil ca o chitara foarte buna sa nu-ti fie pe plac. Ni s-a intimplat, cred, tuturor, mie chiar cu un model de virfu' virfului si care suna splendid: LP Custom VOS. Nu mi-a placut griful- forma lui in spate mai precis. Succes!

Edited by Posho
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.