www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Nesatulu'
 Share

Recommended Posts

Salut!

Sunt nou aici (am cred 5 minute).

Am cateva"probleme" si intrebari.

Bun.

Nu am mai cantat niciodata in fata unui public larg,sunt foarte,foarte,cred ca timid,nu emotiv,desi nu mai sunt chiar mic (am 19 ani si cateva luni).

Sunt pasionat de pictura,dar mai nou in ultimii ani muzica ma atrage mai mult.

Nu am nici un instrument,absolut nimic.

Problemele mele sunt urmatoarele,nu stiu daca voi fi vreodata solist,dar macar sa ma lamuresc ca simplu simpatizant.

Deci:

 

1.Atunci cand cant live,vocea imi suna ok,asa o percep eu.

Daca ma inregistrez cu un telefon vocea suna mult mai "fals".

Fals de tot nu suna,dar suna mult mai varza decat cred eu.

Am inteles ca noi percepem vocea cu ajutorul corpului,iar prin aer se transmite altceva spre cei care te asculta.

Bun,aici am inteles-o.

Dar atunci cum mai stiu eu daca cant sau nu bine?

Cei care m-au ascultat au zis ca-i ok,dar mie nu imi suna inregistrata ok.

Faza frumoasa este ca in trecut am avut un telefon Nokia,cand ma inregistram cu el,inregistrarea suna foarte aproape de live.Apoi de ceva timp am schimbat telefonul cu un vodafone smart mini.

E,cu asta suna foarte ciudat...

Oare sa fie de vina cu ce inregistrez,sau eu sunt de vina,adica nu am talent?

Cum sa imi dau seama daca am vocea buna sau nu?

Studii muzicale nu am deloc,dar imi iese orice nota inalta,singurele lucruri care nu le pot lua sunt acele proiectari ale sunetului la distanta,la mine suna "infundat",adica nu stiu,dar pur si simplu vreau sa zbier si nu pot,fooarte straniu si asta,dar aici zic ca ar fi de vina studiul.

O ultima intrebare:

Imi place mult chitara clasica,credeti ca mai pot sa invat sa cant la ea,sau este prea tarziu?

 

Cine ma lamureste si pe mine cu aspectele astea ar insemna mult pentru mine,ca o impacare cu soarta.

Adica daca as stii ca nu le am cu muzica,o lasam balta...Asa mi-e frica sa nu risipesc inca un posibil talent.

Sera buna!

Edited by Nesatulu'
Link to comment
Share on other sites

Red are dreptate. Cateva precizari totusi:

 

Ca se aude "altfel" inregistrarea poate inseamna mai multe lucruri:

 

- Nu se aude cum te auzi tu. Asta e normal. Poti verifica inregistrand pe altcineva si ascultand cum suna inregistrarea fata de original. Leac: monitorizare cu casti.

- Se aude fals. Fie chiar canti fals, fie diferenta intre cum te auzi tu si cum auzi inregistrarea te pacaleste. Diagnoza: inregistrarea intr-un soft (cum e Reaper) si verifici daca iei intervalele cum trebuie.

- Se aude "urat". Aici intri in zona profi sau semiprofi. Inregistrarile se fac in studio antifonat, in conditii controlate, in functie de cum vrei sa se auda, dupa care se editeaza. Un minim de editare inseamna un EQ; se mai pot adauga alte efecte, cum sunt compresoare, reverb, samd. 

 

Ce-ti zic este ca inregistrarea cu telefonul nu se aude ca inregistrarea cu un recorder dedicat, care nu se aude ca inregistrarea cu microfon, care nu se aude ca inregistrarea in studio, care nu se aude ca inregistrarea in studio editata. Fireste, fiecare "nivel" implica cheltuieli. Aia nu inseamna ca nu te poti inregistra bine cu bani putini sau prost cu bani multi :)

 

Cu ce informatii ai dat nimeni nu-ti poate raspunde la intrebare; calea cea mai simpla e probabil sa cauti pe careva care se pricepe, sa te asculte live, sa-ti zica ai/n-ai talent, si unde trebuie sa exersezi intai :)

 

Calitatea inregistrarii e printre ultimele lucruri care trebuie sa te preocupe acum, mai ales daca esti la buget redus. Plus ca exista intotdeauna pericolul sa dai in GAS (gear acquisitioning syndrome - respectiv daca aveam scula aia se auzea mai bine).

Link to comment
Share on other sites

Red are dreptate. Cateva precizari totusi:

 

Ca se aude "altfel" inregistrarea poate inseamna mai multe lucruri:

 

- Nu se aude cum te auzi tu. Asta e normal. Poti verifica inregistrand pe altcineva si ascultand cum suna inregistrarea fata de original. Leac: monitorizare cu casti.

- Se aude fals. Fie chiar canti fals, fie diferenta intre cum te auzi tu si cum auzi inregistrarea te pacaleste. Diagnoza: inregistrarea intr-un soft (cum e Reaper) si verifici daca iei intervalele cum trebuie.

- Se aude "urat". Aici intri in zona profi sau semiprofi. Inregistrarile se fac in studio antifonat, in conditii controlate, in functie de cum vrei sa se auda, dupa care se editeaza. Un minim de editare inseamna un EQ; se mai pot adauga alte efecte, cum sunt compresoare, reverb, samd. 

 

Ce-ti zic este ca inregistrarea cu telefonul nu se aude ca inregistrarea cu un recorder dedicat, care nu se aude ca inregistrarea cu microfon, care nu se aude ca inregistrarea in studio, care nu se aude ca inregistrarea in studio editata. Fireste, fiecare "nivel" implica cheltuieli. Aia nu inseamna ca nu te poti inregistra bine cu bani putini sau prost cu bani multi :)

 

Cu ce informatii ai dat nimeni nu-ti poate raspunde la intrebare; calea cea mai simpla e probabil sa cauti pe careva care se pricepe, sa te asculte live, sa-ti zica ai/n-ai talent, si unde trebuie sa exersezi intai :)

 

Calitatea inregistrarii e printre ultimele lucruri care trebuie sa te preocupe acum, mai ales daca esti la buget redus. Plus ca exista intotdeauna pericolul sa dai in GAS (gear acquisitioning syndrome - respectiv daca aveam scula aia se auzea mai bine).

Multumesc frumos baieti.

Telefonul (am inregistrat si altii cu el),poceste putin.Adica am inregistrat o persoana,apoi am redat,iar mie mi se parea ca face vocea sa para "pe nas",asta fara ca acea persoana sa cante.Adica parea cu 30 la suta mai pe nas ca de obicei.

Faza ciudata este ca daca fluier sau iau tot felul de chestii extrem de inalte,se aude ok inregistrarea,daca cant cu vocea normala ma infunda.

De cantat pe nas,nu cant,sau cel putin poate unele sunete sa rezoneze uneori.

Am si un timbru mai ciudat,adica suna ragusit si mai jos,dar la note inalte suna foooarte clar,si aici mi se pare nasol,deoarece daca "ma ridic" la vocea de cap,aia inalta,apoi cobor inapoi la cea normala,diferenta este foarte mare.

Este normal sa fie asa?

Nu schimb cum trebuie?

Sau doar mi se pare mie?

Link to comment
Share on other sites

varianta 2 este pe bani, adica nu cred ca cineva te va evalua "gratis".

sau sa mergi la o scoala/liceu de muzica si sa isi dea cineva cu parerea despre vocea ta contra unei cutii de bomboane.


sau pui aici un demo, indiferent cat de prost este si sigur primesti critica de la toti, ca la asta ne pricepem cel mai bine. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

varianta 2 este pe bani, adica nu cred ca cineva te va evalua "gratis".

sau sa mergi la o scoala/liceu de muzica si sa isi dea cineva cu parerea despre vocea ta contra unei cutii de bomboane.

sau pui aici un demo, indiferent cat de prost este si sigur primesti critica de la toti, ca la asta ne pricepem cel mai bine. :)

Liceu' deja l-am consumat :))),la altceva,poate Conservator.Dar poate stii mai bine ca mine ca unde nu-i talent,poti sa bagi la tine scoala...Si gasesti la teorii interplanetare despre muzica pe net... :)).O sa incerc cu demo-ul,sper sa nu dati cu bombe in mine,poate cu bomboane,amare :).

Edited by Nesatulu'
Link to comment
Share on other sites

Du-te la o sedinta cu un trainer de canto si iti va zice cu siguranta daca ai voce sau nu.

Eu nu am avut contact direct cu muzica,ca profesie sunt electrician,liceul il am la electrica :)).

Sper sa nu cant acum ca o priza stricata.

Inca nu profesez,nu mi-a placut niciodata aceasta profesie,am avut contact cu pictura,nu m-a sustinut nimeni cand aveam nevoie,si in timp am renuntat si la pictura.

Edited by Nesatulu'
Link to comment
Share on other sites

trebe sa faci ce iti place aia e clar, nu cred ca e o varianta nici sa mergi la un profesor de canto iar ala sa iti zica sa pleci acasa si sa uiti de muzica, poate se leaga de tine un instrument pe langa voce. asculta bob dylan si zi-mi ce nota ar fi primit la "x-factor" daca ar participa? :1st:

Link to comment
Share on other sites

trebe sa faci ce iti place aia e clar, nu cred ca e o varianta nici sa mergi la un profesor de canto iar ala sa iti zica sa pleci acasa si sa uiti de muzica, poate se leaga de tine un instrument pe langa voce. asculta bob dylan si zi-mi ce nota ar fi primit la "x-factor" daca ar participa? :1st:

Asa este,niciodata sa nu spui nu.

Dupa parerea mea cele mai bune voci sunt cel mai putin cunoscute...,alea care nu au 1 mld de vizualizari pe yotobe,dar care suna genial de bine.

Chiar mi-ai adus aminte de ala cu "pisi" de la x faxtor  :)).

I-au zis nu cand a fost acum 1 an sau 2,nu mai stiu exact,si totusi a scos un clip video.

Nu vreau sa fiu vedeta,dar vreau sa invat sa "cant" la un pahar de bere cu prietenii :).

 

Am cantat doar in corul bisericii in trecut :),asta a fost toata muzica mea pana acum :)).

Link to comment
Share on other sites

E clasica/flamenco. N-ai ce face cu ea daca vrei sa canti rock,country..etc.

Ce zici de asta ?

 

http://olx.ro/oferta/chitara-clasica-sm-35-ctw-hora-reghin-ID2y7Ef.html#666bde5668

 

 

Sau asta?

 

http://olx.ro/oferta/chitara-acustica-ID2y5eW.html?requestFromAd=1&track%5Bmessage_sent%5D=1&id_at=212182487

Edited by Nesatulu'
Link to comment
Share on other sites

Astia mai batrani o sa-mi sara-n cap dar...n-am pus mana in viata mea pe o Hora deci...nu stiu cat de bune sunt.

Dar poti incepe prin a spune ce buget ai si ce ai vrea sa canti :D.

Pana in 100€ n-o sa fie nimic ''bun'' dar,daca esti incepator,si un squier o sa-si faca treaba. Arunca un ochi in mica publicitate. Poate gasesti acolo ceva ''rezonabil''

http://forums.rgc.ro/topic/102453-chitara-acustica-ibanez-plus-accesorii/

Link to comment
Share on other sites

Astia mai batrani o sa-mi sara-n cap dar...n-am pus mana in viata mea pe o Hora deci...nu stiu cat de bune sunt.

Dar poti incepe prin a spune ce buget ai si ce ai vrea sa canti :D.

Pana in 100€ n-o sa fie nimic ''bun'' dar,daca esti incepator,si un squier o sa-si faca treaba. Arunca un ochi in mica publicitate. Poate gasesti acolo ceva ''rezonabil''

http://forums.rgc.ro/topic/102453-chitara-acustica-ibanez-plus-accesorii/

Pot sa o iau pe cea data de tine,sunt incepator.

Nici macar nu am pus mana in viata mea pe una,doar am vazut :)),asa ca nu pot spune ca sunt avansat.

Pot sa zic insa ca teorie minimala stiu.

Adica stiu ce-i ala fret,coarda...stiu cateva acorduri.

Si toate astea le-am invatat intr-o ora,deci la memorat sunt bun de tot :)),sa vedem cat de bine voi si practica.

Link to comment
Share on other sites

Ibanezul ala e decent,vine si cu niste accesorii deci...

Cred ca pentru un incepator e ok.

Contacteaza-l pe user si spune-i ca vrei s-o vezi/cumperi.

Numai bine!

O sa il contactez :).

Dar mai intai lucrez la inregistrarea aia vocala.

Adica:

1.Inregistrez cu telefonul care imi face vocea nasoala,am reusit sa mai reduc asta cu un soft mp3 pentru android,dar tot nu se aude cum trebuie,nu am casti,nu modific nimic,fara microfon,sper sa iasa ceva :)).

2.Nu am negativ,merg doar pe simtul ritmului,asa acapella;

3.Sunt putin ragusit,dar o sa iasa :))).

Nu prea stiu sa iau anumite note,probabil o sa se vada...dar nu  vreau decat sa imi spuneti daca sa incerc sa lucrez sau sa o las balta cu vocea.

Asteptati-va la ce este mai rau,sa aveti si niste dopuri la indemana,cine stie...

 

Daca se aude macar 1 la suta ok in conditiile de mai sus, am vreo speranta?

Edited by Nesatulu'
Link to comment
Share on other sites

Sunt ''solist'' intr-o trupa. O trupa de garaj ''intre prieteni'' asa si crede-ma,nu cant bine. Ating notele dar nu am voce ''wow''.

Dar,am distors. Pot canta cam tot de pe primul album al Nirvanei ,''Bleach'' iar lumea spune ca suna bine. Eu chiar cred ca nu sunt bun la cantat dar meh,daca prinde,e ok:))

Deci,nu am voce wow,dar,pentru stilul asta,e ok.

Ce vreau eu sa zic este ca tu poate ai voce,dar,poate nu e pentru stilul pe care vrei tu sa-l abordezi sau poate te arunci la piese foarte grele. :-??

Daca vrei sa te apuci de death/black iti zic eu,nu-ti trebuie voce buna:)))

Asta daca stii sa growl-esti!:))

Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu inregistrarea.

M-a luat raceala si mai tare :)),iar eu asteptam sa imi treaca.

Asa,deci clipul l-am facut cu:

-telefon vodafone smart mini,inregistrarea cu soft-ul mp3 recorder (numai mp3 nu e);

-cunostinte nule in domeniu muzical;

-am folosit negativul si pozitivul melodiei (nu am gasit separat din pacate,dar sigur se aude ce este de auzit in mare),acapella imi iesea,dar pierdeam ritmul fara nimic instrumental,cred ca lipsa de antrenament.

 

Nu stiu sigur daca se numeste sau nu ureche muzicala,dar stiu foarte bine unde am gresit:

1.la sfarsitul refrenului am rezonat notele prea pe nas cam rau,ca asa mi-a venit mie atunci :));

2.Trebuia sa vibrez mai sus in unele portiuni,dar sunt racit si vocea o i-a si razna pe vibratto;

3.Fac foarte des vocalize,de ieri am inceput :));

Ce vreau eu sa va intreb nu este daca am gresi ici -colo sau nu,ci per total cum a fost?

Eu nu am absolut nici un antrenament vocal,muzical,nimic,deci mi-am mai iesit din ritm ici colo,am mai sarit un pic,vocea,asta vreau sa stiu,daca este buna pentru a fi perfectionata,sau este varza totala.

Ureche muzicala,cred eu ca am,deoarece aud cele mai mici abateri de la original,ale vocii mele.

Nu am modificat,editat nimic.Live se aude mult mai bine,chiar si cand sunt ragusit (mai rau ca de obicei).

Am ales piesa "puiule de om" a lui Radu Almasan (Bosquito),care are nevoie de un timbru clar,si in plus mai il am si pe Radu pe pozitiv in spate :)),ca sa faca fiecare greseala vizibila :).

Dar na,nu mai am rabdare sa treaca gatul ca sa se auda mai clar.

Deci varza totala.

A,telefonul are un talent foarte ciudat,cand urci repede cu tonul vocii,apoi cobori brusc,iti diminueaza vocea de 100 de ori.

Am crezut ca-i de la mine,dar am inregistrat artisti si tot asa le face,foarte ciudat telefonul,printre cele mai slabe.

Presupun ca voi le aveti mai bine cu chestiunile astea de inregistrare si o sa se vada unde am gresit eu,si unde a "trucat" mobilul,sper :)).

 

 

 

MP3_VoiceRecording_179.mp3

Link to comment
Share on other sites

canti sub ton pe tot parcursul. Solutia - ia un instrument si studiaza impreuna cu el.

Am observat si eu ca nu stiu sa controlez tonul.

Se vede vreo speranta pe acolo?

Ce alceva sa imbunatatesc?

Pe cat la suta am falsat total din melodie,si cam cat a fost cat de cat ok?

Am auzit multe coveruri la piesa asta,am dat drumul si la inregistrarea mea si i-am auzit si pe altii,mie mi s-a parut ca se aude putin mai bine la mine,dar imi lipseste controlul.

Cum sa fac sa fiu pe ton?Ceva minimalist,macar o idee?

Edited by Nesatulu'
Link to comment
Share on other sites

Pe cat la suta am falsat total din melodie,si cam cat a fost cat de cat ok?

 

Vezi ca nu prea e ok sa nu-ti dai seama unde ai falsat nici dupa ce asculti inregistrarea. In timp ce canti mai treaca-mearga, esti incepator, hai sa zicem... Dar daca nici dup-aia nu-ti dai seama ce-ai facut inseamna ca urechea nu prea te ajuta ceea ce nu-i bine deloc. Ce-ai sa faci, ai sa-i intrebi tot timpul pe altii daca ai falsat sau nu? Si daca aia te mint ce faci?

Trebuie sa faci cumva sa te autoevaluezi si in general asta se face inregistrandu-te. Daca nu poti, poate nu-i o idee buna totusi sa canti la voce.

 

Bafta!

 

Edit: Ia-o totusi ca pe o parere neavizata pentru nu sunt profesor de canto, nici macar nu cant la voce. Insa cand totusi o fac imi dau seama imediat cand am luat-o pe aratura. Una e sa n-ai voce, alta e sa n-ai ureche. Combinatia dintre cele doua e periculoasa :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca nu prea e ok sa nu-ti dai seama unde ai falsat nici dupa ce asculti inregistrarea. In timp ce canti mai treaca-mearga, esti incepator, hai sa zicem... Dar daca nici dup-aia nu-ti dai seama ce-ai facut inseamna ca urechea nu prea te ajuta ceea ce nu-i bine deloc. Ce-ai sa faci, ai sa-i intrebi tot timpul pe altii daca ai falsat sau nu? Si daca aia te mint ce faci?

Trebuie sa faci cumva sa te autoevaluezi si in general asta se face inregistrandu-te. Daca nu poti, poate nu-i o idee buna totusi sa canti la voce.

 

Bafta!

 

Edit: Ia-o totusi ca pe o parere neavizata pentru nu sunt profesor de canto, nici macar nu cant la voce. Insa cand totusi o fac imi dau seama imediat cand am luat-o pe aratura. Una e sa n-ai voce, alta e sa n-ai ureche. Combinatia dintre cele doua e periculoasa :)

 . 

O sa exersez mai mult,sa imi treaca raceala,pana acum nu am exersat absolut deloc.O mare parte din vina o are telefonul care modifica o parte din ce "aude".O sa pun o inregistrare a unui artist,apoi o sa va arat cum inregistreaza el.

Edited by Nesatulu'
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.