www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Potentiometre Fender Stratocaster


ThinkBlue
 Share

Recommended Posts

Salut,

Fiind in cautare de potentiometre noi pentru un Strat, am achizitionat urmatoarele:

-pentru cele doua tonuri:

-pentru volum:
 
Fiecare potentiometru vine cu un capacitator care trebuie, evident, lipit intr-un fel anume.
 

Are cineva o schema care sa-mi arate cum le leg intre ele? Am cautat pe net si nu prea am gasit ce-mi trebuie. Eu le-am montat prin incercari succesive dar rezultatele sunt destul de ciudate: fie o doza se aude foarte bright si urmatoarele doua foarte inchis, fie se aud toate bright, dar potentiometrele de ton nu inchid deloc, fie doza de neck nu se aude deloc etc etc.

Multumesc,

Stefan

 
Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata le am pe toate legate, fiecare cu rezistenta lui. Altfel, nici nu functioneaza. Problema e ca asa cum sunt legate acum, cele doua tonuri sunt degeaba, nu inchid si nu deschid nimic. Volumul e ok. Nu ma deranjeaza, speram insa ca exista un wiring cu toate chestiile astea impreuna, adica fiecare ton cu capacitorul lui si volumul la fel.

Link to comment
Share on other sites

fiecare ton cu capacitorul lui si volumul la fel.

Care ar fi rolul condensatorului la controlul de volum?

 

Hai să luăm ca referință reprezentarea asta schematică, mie mi-e mai ușor de înțeles:

stockstrat.gif

 

Controalele de ton pun condensatorul C1 "mai mult" sau "mai puțin" în paralel cu dozele respective (neck / mid). În loc de un singur condensator se poate pune câte unul separat pentru fiecare potențiometru, și de valori diferite dacă vrei.

Problema ta e că ai plecat de la o premisă greșită: nu, nu trebuie folosite toate condensatoarele doar pentru că au venit în aceeași pungă cu potențiometrele. Dacă vrei să folosești configurația clasică, e cea de mai sus, și pretinde folosirea unui singur condensator.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Initial, nici n-am bagat in seama condensatoarele alea de la tonuri. Le-am montat ca pentru o schema normala de strat. Chestia e ca nu se auzea absolut nimic. Dupa, am inceput sa caut tot felul de diagrame sa vad daca exista ceva similar. Intr-un final, prin tot felul de incercari, am ajuns la un rezultat. Nici n-am stiut de existenta unor astfel de potentiometre, tot ce vroiam era sa trec de la alea de 500, la alea de 250. Cunostintele mele de electronica se rezuma la a lipi niste fire dupa o schema. In rest, sunt paralel total.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.