www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Imi Recomandati?


benny322
 Share

Recommended Posts

Singura diferenta dintre 310 si 314 este forma corpului chitarei, respectiv Dreadnought la modelele x10 si Grand Auditorium la x14

 

Generic vorbim cam asa stau lucrurile: http://en.wikipedia.org/wiki/Steel-string_acoustic_guitar#Types

 

Una peste alta in cazul particular Taylor, Dread-urile se vor a fi mai potrivite pentru cantat cu pana (flatpicking sau strumming) in timp ce Grand Concert sunt pentru fingerstyle.

Modelele Grand Auditorium sunt o varianta de mijloc intre cele doua fiind ceva mai versatile si potrivite pentru orice tehnica.

 

Mai sunt tot felul de discutii legate de ce tipuri corzi potenteaza tonurile fiecarui model in parte combinat cu tehnica folosita dar aici intram deja in sfera mitologiei chitaristice :)

 

Nu in ultimul rand conteaza si care iti este mai confortabila la cantat. Personal prefer Grand Auditorium insa e o chestie de preferinte personale, nu de bun VS rau asa ca du-te si probeaza-le pe ambele daca ai posibilitatea.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, sună mai subiectiv așa.

 

si cu ce ai ajutat tu formarea unei opinii cu raspunsul tau ? iti spun eu, cu absolut nimic, zero, zipp, nada, etc, adica valoare cuantificabila si pe baza careia se poate face si un grafic cu multe culori, asa cum iti place tie.

si uite asa, cu raspunsul de mai sus te apropii de valori remarcabile, bune de Guiness Book de posturi pe forum. :1st:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu am cantat o vreme pe un Taylor 310 CE mai vechi, de prin 2002, dar suna incredibil de bine si era PREA usor de cantat :w00t: De atunci (de vreo 8-9 ani incoace) am ramas marcat si doar Taylor 310 visez si nu m-am lasat pana nu am prins unul de pe ebay la un pret bun. Acum astept sa-mi ajunga, in vreo 5 saptamani. Am cantat si pe Taylor 414 CE, dar parca nu avea suficient bas, nu suna asa plin ca 310, si suna prea incet comparat cu 310 (dar suna bine, oricum). Cred ca forma DREAD suna asa cum imi place mie. Eu as opta pentru o chitara second-hand oricand, pentru ca pretul poate fi sub jumatate fata de pretul produsului nou si daca chitara a fost ingrijita, poate suna chiar mai bine decat una noua (mai ales daca are si ceva ani in spate). Dar pentru asta, trebuie sa urmaresti licitatii saptamani sau luni la rand, pana o prinzi pe "the one".

Link to comment
Share on other sites

In mod normal (adica atunci cand nu e vorba de editii speciale) seria 300 de la Taylor vine ccu top de molid masiv finisat lucios si spate din sapele (o specie de mahon) finisata satin. Forma corpului, dupa cum ti-a spus si sam influenteaza tonul, volumul si raspunsul chitarii: 310 in mod normal are o proiectie (volum) mai bun si raspuns mai bun in bas, 314 are mai multe medii, volum mai mic si este mai comoda (cutie de rezonanta mai mica - ocupa mai putin spatiu in brate).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.