www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Este....just Curious


iledan
 Share

Recommended Posts

bosthepeelsessions.jpg

 

are cineva vreo idee?

 

Pare a fi o chitara destul de veche...ca forma pare a fi un duo-sonic(sper ca nu am gresit numele) cu o doza P90 in bridge(de altfel singura doza :) )cu un pickguard gen LP Junior...o fi vreun custom ceva...sau vreo copie destul de veche...

Sa mai auzim pareri :)

Link to comment
Share on other sites

exact! tocmai ce am gasit-o si eu pe siteul lor....tnx dude :)

 

 

acum sunt fericit :lol:

 

bine ca s-a elucidat misterul :lol: vaai dar ce oameni inventivi...au avut de unde sa se inspire :lol:

ce or fi zis...decat sa ii dea o firma in judecata pentru copyright mai bine toti :) .

 

:)

Link to comment
Share on other sites

bine ca s-a elucidat misterul :lol: vaai dar ce oameni inventivi...au avut de unde sa se inspire :lol:

ce or fi zis...decat sa ii dea o firma in judecata pentru copyright mai bine toti :) .

 

:)

 

Mai bine intereseaza-te cine au fost fondatorii G&L guitars (unul din ei este mai important) si astfel se explica "inspiratia"  :)

 

Si se pare ca avea o doza diferita de p-90,un MFD pickup inventat de ei iar original chitara nu avea pickguard si a fost montat ulterior de chitaristul trupei respective

Edited by iledan
Link to comment
Share on other sites

Nu exista o baza legala ca sa ii poata da cineva in judecata. Tot ce trebuie sa faca un producator de instrumente este sa aiba un headstock unic ca forma si sa nu scrie pe el ca e alta firma decat este. De aia are voie sa produca ESP, de exemplu, instrumente cu forma si electronice in stil SG, Les Paul, Telecaster sau Stratocaster.

 

Ok mersi pentru lamurire!Citisem pe undeva o chestie cum ca Gibson au interzis ESP sa produca EXPLORER acum niste ani...si de aia am crezut ca au si la modelele de chitari drepturi de autor...iar "inventatorii" modelelor au un cuvant de spus cand cineva copiaza modelul. :)

 

Mai bine intereseaza-te cine au fost fondatorii G&L guitars (unul din ei este mai important) si astfel se explica "inspiratia" :)

 

Si se pare ca avea o doza diferita de p-90,un MFD pickup inventat de ei iar original chitara nu avea pickguard si a fost montat ulterior de chitaristul trupei respective

 

am citit...m-am lamurit acum :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.