www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Symphonic 7 (The Dream Before The Storm)


Nightlight
 Share

Recommended Posts

da.oricum e progres.eu is pro pentru toate instrumentalele astea

Merci foarte mult Concordis. De data asta am mai umblat pe la velocity si am incercat sa o fac mai dinamica. Spre exemplu, sunt acele momente cand urca, urca, urca, si apoi surprinde coborand la ceva lin si usor, iar merge ceva, iar urca, urca.

Link to comment
Share on other sites

@ Concordis: Merci inca odata :D

 

@ ramurel:

 

Daca vorbim despre partea de compozitie strict, de obicei procedez in felul urmator:

 

Incep cu o idee: o melodie de cateva note, o armonie, un arpegiu, orice. Odata ce am prima idee, incep sa construiesc in jurul ei. Daca sa zicem ca am o melodie pentru flaut, pot adauga niste viori/cellos care sa tina armonia. Apoi, pot face niste viori care urmeaza melodia flautului, eventual pe diferite octave sau pot sa le pun sa faca o melodie repetitiva. Pot pune doua track-uri de pian care sa cante acorduri, arpegii, etc. Intotdeauna ma gandesc ce as putea adauga ca sa sune si mai bine. Percutie, etc. Depinde de ce este nevoie.

 

Odata ce am compus piesa, o exportez ca si MIDI. Pentru compozitie de obicei folosesc Guitar Pro. Cu toate acestea incerc sa ma las de el si sa invat sa compun in Fruity Loops.

 

Odata ce am exportat piesa ca si MIDI, o importez in Fruity Loops. Odata acolo, folosesc diverse VST-uri pentru fiecare instrument in parte, umblu la velocity, etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.