www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chist Tenosinovial


Black_gdansk
 Share

Recommended Posts

Salutare. Nu am stiut sub ce topic sa il introduc astfel am deschis eu unul.

 

Ati auzit de chistul tenosinovial?

Eu am unul la mana stanga. Este o afectiune a tendoanelor. apare la efort si proful meu care canta la bass are. As dori sa aflu daca mai are cineva si cum s-a tratat. Uniz zzic ca trebuie operat.. mie teama de operatie sa nu apara din nou si sa nu mai pot cantra la instrument.

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

este o boala profesionala pe care noi, chitaristii ori basistii, dar mai ales basistii o facem la incheieturile mainilor

e bine ca vezi doctorul care in functie de caz te va opera sau nu

o recomandare ar fi sa tii chitara intr-o pozitie cat mai fireasca astfel incat incheieturile mainilor sa nu fie foarte solicitate

banuiesc ca problema ta e la mana stanga nu? la basisti mai apare si la dreapta

Link to comment
Share on other sites

M-am operat acum cativa ani de un chist de genul asta tot la incheietura palmei stangi.

 

Sunt 2 tipuri de interventii.

Una in care se incizeaza cu bisturiul si una un care iti scoate lichidul sinovial cu o seringa.

Despre prima, pe care mi-a recomandat-o medicul, poti sa-ti spun ca ai nevoie de o anestezie locala si de cusatura cu drenaj si mai apoi de inca doua vizite pentru curatarea ranii si schimbarea pansamentului si pentru scoaterea firelor si a tubului de drenaj.Dupa vindecare ramane o cicatrice.Am fost in stare sa cant dupa vreo 3 luni, dar o durere tot am mai simtit, acum e insesizabila si prezenta doar la miscari extreme ale articulatiei, comparativ cu cea de la mana cealalta.

Despre metoda cu siringa nu stiu mai multe, dar cred ca se preteaza la scurt timp dupa aparitia chistului, sper sa nu gresesc, intreaba medicul.

 

In cazul in care ai o incheietura mai slaba, pe langa sfatul legat de pozitia mainii si a instrumentului, cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci sunt niste exercitii pentru articulatie ca sa intaresti membrana care tine lichidul sinovial.

Sa-l rogi pe medic(sau pe kinetoterapeut) sa ti le descrie, desi poti sa le intuiesti si singur.

Bafta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

In primul rand fiecaruia in parte ii multumesc pentru sfaturi.

Chiar eram nedumerit in privinta actiuni urmatoare.

 

Mersi.

 

M-am operat acum cativa ani de un chist de genul asta tot la incheietura palmei stangi.

 

Sunt 2 tipuri de interventii.

Una in care se incizeaza cu bisturiul si una un care iti scoate lichidul sinovial cu o seringa.

Despre prima, pe care mi-a recomandat-o medicul, poti sa-ti spun ca ai nevoie de o anestezie locala si de cusatura cu drenaj si mai apoi de inca doua vizite pentru curatarea ranii si schimbarea pansamentului si pentru scoaterea firelor si a tubului de drenaj.Dupa vindecare ramane o cicatrice.Am fost in stare sa cant dupa vreo 3 luni, dar o durere tot am mai simtit, acum e insesizabila si prezenta doar la miscari extreme ale articulatiei, comparativ cu cea de la mana cealalta.

Despre metoda cu siringa nu stiu mai multe, dar cred ca se preteaza la scurt timp dupa aparitia chistului, sper sa nu gresesc, intreaba medicul.

 

In cazul in care ai o incheietura mai slaba, pe langa sfatul legat de pozitia mainii si a instrumentului, cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci sunt niste exercitii pentru articulatie ca sa intaresti membrana care tine lichidul sinovial.

Sa-l rogi pe medic(sau pe kinetoterapeut) sa ti le descrie, desi poti sa le intuiesti si singur.

Bafta.

 

Sakut.

Iti multumesc pentru sfaturi. Sunt un incapator si am inceput sa investesc in echipamente. Am necesarul de talent de a putea face un hobby mai serios din asta. Chistul mi-a aparut acu multi ani cand incan invatam la bass.

 

Dupa prima vizita la doctor acuma recent am facut o punctie. Ceea ce ai spus, mi- prescris repaus 2 sapt dar nu m-am tinut doar 1 jumate. acuma a reaparut si este mai grav ( putin mai mare si mai exprimat ). Doctorul a propus operatie insa ma tem sa nu reapara si sa ajung sa nnu mai pot canta la instrument. As fi extrem de trist. Insa nici asa nu merge ca nu ridic cu aceea mana si nu depun efort etc etc.

 

Se pare ca operatia este singura solutie. Zici ca dupa trei luni ai inceput sa canti din nou?

Atat a fot perioada de recuperare?

 

Mar bucura daca ai mai putea adauga una alta daca crezi ca e necesar.

 

Multumesc din nou pentru sfat.

 

 

 

este o boala profesionala pe care noi, chitaristii ori basistii, dar mai ales basistii o facem la incheieturile mainilor

e bine ca vezi doctorul care in functie de caz te va opera sau nu

o recomandare ar fi sa tii chitara intr-o pozitie cat mai fireasca astfel incat incheieturile mainilor sa nu fie foarte solicitate

banuiesc ca problema ta e la mana stanga nu? la basisti mai apare si la dreapta

 

salut Bassman,

 

Am inceput sa lucrez la acest aspect si sa imi controlez miscarile. Sper sa nu aiba efecte pe viitor. As dori sa continui sa invat sa cant. Cred ca ma intelegeti. Din acest motiv suntem aicea.

 

Mersi de sfat si de efortul pt postare.

 

Intotdeauna operatie. Nu va incurcati cu tot felul de leacuri. (v-o spune un profesionist :) )

 

Salut Matei,

 

Ai vreo expreienta pozitiva?

Link to comment
Share on other sites

am avut chist sinovial acum 2 ani

 

l-am operat, am ramas cu o cicatrice si cu o jena la anumite pozitii ale mainii stangi pe chitara. In afara de operatie nu merge nimic, am incercat si n-au mers:)

 

 

a durat cam asa

 

3 sapt de ghips

1 luna jumate pana am putut sa tin chitara in mana corect.

 

ce-i drept pe mine nu ma jena asa cum zici tu. nu ma durea, dar era extrem de mare si inestetic.

Link to comment
Share on other sites

am avut chist sinovial acum 2 ani

 

l-am operat, am ramas cu o cicatrice si cu o jena la anumite pozitii ale mainii stangi pe chitara. In afara de operatie nu merge nimic, am incercat si n-au mers:)

 

 

a durat cam asa

 

3 sapt de ghips

1 luna jumate pana am putut sa tin chitara in mana corect.

 

ce-i drept pe mine nu ma jena asa cum zici tu. nu ma durea, dar era extrem de mare si inestetic.

 

Salut.

 

Mersi de sfat. Ciudat e ca nici pe mine nu ma doare cand cant. Se umfla putin mai mult si pe a doua zi isi revine insa am mici furnicaturi in mana si cred ca apasa pe nerv.

 

Oricum e clar operatie trebuie ca altfel nu e bine.

 

Nu te-a deprimat sau demoralizat ca trebuie sa faci pauza de la cantat?

Link to comment
Share on other sites

Dar si pacienti operati la care s-a refacut :)

 

Salut,

 

Tie ti sa refacut?

 

Mai grav decat inainte sau nu?

 

 

 

Experiente pozitive in sensul de pacienti operati care nu au mai avut probleme dupa.

 

 

da. ai avut chist l-ai operat i esti ok canti de rupi corzile?

Link to comment
Share on other sites

eu am cam injurat doctoru ca mi-a ciupit din tendon si d-asta am probleme asa cum am zis la niste pozitii mai exchibitioniste.

 

de reaparut n-a mai reaparut

 

 

a si intrebai cum e sa stai fara chitara....tin minte ca incercam sa cant si cu ghipsu pe mana....deci e nasol :)

 

Inteleg ce spui. Nu dorm daca nu pun mana pe chitara macar 15 min pe zi ( minim ). de cand a aparut parca imi taie si chefu si ambitia. ma tem sa nu reapara si sa nu pot canta. deci frica la maxim. nu cant in trupa deci pentru exersat acasa ar fi bine sa nu revina si sa am probleme cu unele pozitii.

 

devine o obsesie jur nu altceva.

 

treaba e ca va trebui sa fac ceva.

 

ma tem de operatie si am cosmar ca nu am sa mai pot canta niciodata si ca mana imi va fi foarte sensibila.

 

 

apropo ridici cu mana? depui si alt efort?

Link to comment
Share on other sites

Am avut/am si eu asa ceva. Din p meu d v e imposibil sa ma gandesc la operatie.

Recent a involuat aproape complet, desi se facuse cam cat un ou de prepelita (fara sa exagerez). Nu durea aproape deloc si simteam mereu nevoia sa masez zona. Am ajuns la concluzia altora si nu mai pun mana pe chitara fara sa-mi incalzesc incheietura.

Am renuntat la a mai cara ceva cu mana stanga, nici macar o geanta. Deci repaus pe cat s-a putut.

Eu cred ca exista o sansa sa nu ajungi la operatie. Dar trebe sa ai o oarecare disciplina.

Nu mi s-a intamplat o singura data. Am mai avut de vreo 2-3 ori - de fiecare data s-a retras.

Link to comment
Share on other sites

Am avut/am si eu asa ceva. Din p meu d v e imposibil sa ma gandesc la operatie.

Recent a involuat aproape complet, desi se facuse cam cat un ou de prepelita (fara sa exagerez). Nu durea aproape deloc si simteam mereu nevoia sa masez zona. Am ajuns la concluzia altora si nu mai pun mana pe chitara fara sa-mi incalzesc incheietura.

Am renuntat la a mai cara ceva cu mana stanga, nici macar o geanta. Deci repaus pe cat s-a putut.

Eu cred ca exista o sansa sa nu ajungi la operatie. Dar trebe sa ai o oarecare disciplina.

Nu mi s-a intamplat o singura data. Am mai avut de vreo 2-3 ori - de fiecare data s-a retras.

 

Multumesc pentru sfat.

 

Sa stii ca tinde sa devina o obsesie acest chist si cand vreau sa ma operez cand ba. e foarte ciudat acest sentiment. unoeri chiar simt furnicaturi in mana si ma sperie sa nu apese vreun nerv.

 

Am sa incerc sa ma incalzesc la mana si sa vad cum va evolua.

 

Mersi incan odata pentru sfat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Carabusu junior

Salutare!

 

De vreo 3 saptamani am inceput sa iau lectii de chitara electrica,totate bune si frumoase pina incepe sa ma doara incheietura dupa vreo ora,o ora jumate.

E normal acum la inceput sa patesc asa sau ar trebui sa-mi dea de gandit?

Ce mi-ati recomanda sa fac ca sa nu mai patesc asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
Salutare!

 

De vreo 3 saptamani am inceput sa iau lectii de chitara electrica,totate bune si frumoase pina incepe sa ma doara incheietura dupa vreo ora,o ora jumate.

E normal acum la inceput sa patesc asa sau ar trebui sa-mi dea de gandit?

Ce mi-ati recomanda sa fac ca sa nu mai patesc asta?

 

Fa o pauza o data la 30-40 min de 5-10 min :) ...nu cred ca esti in situatia baietilor de mai sus...rock on! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am asa ceva pe tendonul mainii drepte, se face o interventie chirurgicala usoara, se extrage apoi cu o seringa se introduce un lichid si se aplica o moneda asupra locului unde se afla chistul. Ma intrebi daca doare? da, in draci :) dar trece repede, trebuie sa ai noroc numai sa nu dai de un macelar la chirurgie sau urgente. Cant pe corzi de 10 pe 60 boomers combinate de la GHS, imi obstructionez chitara dar na, stilul abordat ma obliga sa folosesc astfel de corzi. recomandarea mea, cand vezi ca se formeaza iara fa o pauza brusca, eu am avut 5 pana acuma. In maxim o luna se duce, dar pune compresa cu mentol sau alcool sanitar si nu mai forta mana un timp, pana cand dispare durerea.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

De vreo 3 saptamani am inceput sa iau lectii de chitara electrica,totate bune si frumoase pina incepe sa ma doara incheietura dupa vreo ora,o ora jumate.

E normal acum la inceput sa patesc asa sau ar trebui sa-mi dea de gandit?

Ce mi-ati recomanda sa fac ca sa nu mai patesc asta?

 

Baieti de mai sus au fost asa amabili si au povestit experientele lor. daca te doare fa o incalzire la ioncheieturi. E extrem de important poti sa ajungi sa ai ce am eu. si nu ti doresc.

 

INcearca sa iti tii mana lejer si pe tastiera si eu apasam ca nebunu dar m-am prins sca nu asa merge. tre sa fie o miscare naturala. altfel suprsoliciti un tendon si se formeaza un chist.

 

Bafta ombre

 

Eu am asa ceva pe tendonul mainii drepte, se face o interventie chirurgicala usoara, se extrage apoi cu o seringa se introduce un lichid si se aplica o moneda asupra locului unde se afla chistul. Ma intrebi daca doare? da, in draci :) dar trece repede, trebuie sa ai noroc numai sa nu dai de un macelar la chirurgie sau urgente. Cant pe corzi de 10 pe 60 boomers combinate de la GHS, imi obstructionez chitara dar na, stilul abordat ma obliga sa folosesc astfel de corzi. recomandarea mea, cand vezi ca se formeaza iara fa o pauza brusca, eu am avut 5 pana acuma. In maxim o luna se duce, dar pune compresa cu mentol sau alcool sanitar si nu mai forta mana un timp, pana cand dispare durerea.

 

deci sa il operez si sa ii dau timp sa se refaca?

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu, nu-l opera inca, fa pauze nu mai forta mana si ai grija inainte de a te pune sa repeti fa niste exercitii lejere cu incheieturile, foloseste si un cauciuc de gim pentru forta, antrenezi putin rezistenta incheieturii. Cand gasesc un indrumator cu tipuri de exercitii te anunt.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Carabusu junior
Baieti de mai sus au fost asa amabili si au povestit experientele lor. daca te doare fa o incalzire la incheieturi. E extrem de important poti sa ajungi sa ai ce am eu. si nu ti doresc.

 

Incearca sa iti tii mana lejer si pe tastiera si eu apasam ca nebunu dar m-am prins sca nu asa merge. tre sa fie o miscare naturala. altfel suprsoliciti un tendon si se formeaza un chist.

 

Bafta ombre

 

Aha,am inteles,deci tre sa fac o mica incalzire mai intai...bon...

Is un pic ingrijorat ca am mai avut ceva evenimente cu incheitura aia in trecut,am avut-o luxata de vreo 3 ori,ultima oara acu vreo 4 ani iar la un an dupa ultimul eveniment daca nu o prea foloseam,adica sa fac tot timpul ceva cu ea,imi pocnea si ma incomoda un pic cand incepeam sa lucrez cu ea...

 

O sa vad daca tine faza cu incalzirea,daca nu am sa ma duc la doctor sa vad care-i baiu cu ea...

 

Multumesc pt sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Aha,am inteles,deci tre sa fac o mica incalzire mai intai...bon...

Is un pic ingrijorat ca am mai avut ceva evenimente cu incheitura aia in trecut,am avut-o luxata de vreo 3 ori,ultima oara acu vreo 4 ani iar la un an dupa ultimul eveniment daca nu o prea foloseam,adica sa fac tot timpul ceva cu ea,imi pocnea si ma incomoda un pic cand incepeam sa lucrez cu ea...

 

O sa vad daca tine faza cu incalzirea,daca nu am sa ma duc la doctor sa vad care-i baiu cu ea...

 

Multumesc pt sfaturi!

 

Aham.

 

daca ai avuto luxata incearca dupa incalzire sa o fixezi cu un bandaj elastic. sa nu strangi prea tare sa o imobilizezi insa suficient de tare ca sa o fixezi.

 

Ai sa vezi ca merge.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

da. ai avut chist l-ai operat i esti ok canti de rupi corzile?

Sunt medic rezident chirurgie plastica si am vazut cateva chisturi sinviale operate si care nu s-au mai refacut.

Cea mai buna varianta este operatia...nu are de ce sa-ti fie frica...este o operatie usoara si refacerea ta dupa operatie este completa si relativ rapida

Link to comment
Share on other sites

Sunt medic rezident chirurgie plastica si am vazut cateva chisturi sinviale operate si care nu s-au mai refacut.

Cea mai buna varianta este operatia...nu are de ce sa-ti fie frica...este o operatie usoara si refacerea ta dupa operatie este completa si relativ rapida

 

Am vazut eu multe care s-au refacut. Apropo, dar de unde stii ca nu s-au mai refacut?

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Sunt medic rezident chirurgie plastica si am vazut cateva chisturi sinviale operate si care nu s-au mai refacut.

Cea mai buna varianta este operatia...nu are de ce sa-ti fie frica...este o operatie usoara si refacerea ta dupa operatie este completa si relativ rapida

 

 

Salut Matei,

 

Mersi de sfat.

 

Am inteles ca cel care opereaza trebuie sa fie atent si sa faca treaba buna.

 

Am hotarat sa vorbesc cu cei de la Artis3 din cluj. Am inteles ca sunt ok.

 

Astfel sper sa se rezolve problemele. Am sa fac repaus cat trebuie si eventual si o cura cu ceva intaritor de oase si ligamente. Am sa imi iau ceva minge de guma sa imi exersez tendoanele inainte de cantat.

 

Oricum multumesc.

 

Am vazut eu multe care s-au refacut. Apropo, dar de unde stii ca nu s-au mai refacut?

 

La uni se sparge singur, si poate nu apare o vreme indelungata. La mine dupa punctia a aparut ( e drept am cantat l ao sapt dupa )

 

Deci sansele ca sa revina sunt de 20 % am inteles. am sa fac tot posibilul sa previn asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.