www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chei De Chitara Sa Cumpar?merita?


Recommended Posts

pe ce chitara vrei sa pui noile cheite?

 

in general acele chitare de 500ron nu sunt stralucite din mai multe puncte de vedere ... sa enumar cateva: doze proaste, lemn prost (=ton varza), mai falseaza, dezacordeaza, etc.

 

tu daca ii schimbi cheitele nu ii faci decat sa nu se mai dezacordeze din cauza cheitelor asta nu inseamna ca ai temrinat cu dezacordarea :)

 

oricum ... dai destul de mult pe un set de cheite bune, tu stii daca se merita...

Link to comment
Share on other sites

nu merita. sunt bani aruncati pe geam. daca ai o chitara mai de doamne-ajuta poate ca ar merita, dar pt o chitara de 150, chiar si dublu sau triplu, n-are rost.

si apropo, exista si varianta 2 + 4 daca vorbim de 6 corzi.

 

invata sa canti si chinuie-te asa cu ea si asa o sa apreciezi mai mult o eventuala noua chitara, evident mai buna, si o sa stii ce sa cauti si ce vrei

Link to comment
Share on other sites

am chitara de 150 e . se simte ceva daca pun chei foarte bune? ce chei?

multumesc astept!

 

ABSOLUT NIMIC

 

DAR ABSOLUT

 

 

Chei din zamack sau din plastic se sparg usor in caz accidental si trebuie inlocuite .

 

UN singur lucru poate sa difere intre chei si chei PASUL , unele au pasul mai fin altele mai grosier ,DAR toate sunt bune ptr. acordat chitara .

 

DE LA CHEI NU FALSEAZA NICI O CHITARA !!!

 

Tipuri de chei "speciale" este alta poveste ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

da karpi, nu a zis nimeni ca falseaza de la cheite, cel putin eu am spus cateva parti proste ale chitarelor foarte ieftine, printre care cu siguranta se poate trece pe lista si falsatul. :)

 

:) rock on !!

 

nici nu am sustinut asa ceva

 

Am scris ca NU FALSEAZA DE LA CHEI ,pentru ca multi cred in idea ca de la chei falseaza .Am avut exemple cu chitara mea care are chei Schaller unele din cele mai bune ce se gasesc si i-mi spune un pieten ce canta la ea ca chitara se dezacordeaza de la chei , nu-s bune cheile .Ce sa-i spun , daca omul nu pricepe si nici nu se pricepe , l-am lasat sa creada ce vrea .( cantam la niste receptii xi n-a venit basistul asa ca trebuia sa cant la bas si baiatul vocalist a trecut la chitara si se tot dezacorda ..hehe ...caci nu acorda "de jos" )

 

Intotdeauna se slabeste coarda sub ton si se trage pana la tonul ( pitch) corect , daca nu se procedeaza in acest fe !!!

 

Intre roata dintata si melc ramane un "gol" si la o tensiune mai mare aplicata corzi ( vibrator, bend, ciupit puternic) aceasta trage ( invarteste) tija cu roata dintata pana cand se rezeama de melc ,Si bineinteles tonul coboara .

 

Dar nu cheile-s de vina ci modul de acordare .

 

Roata dintata poate fi rotita de melc , melcul nu poate fi rotit cu roata dintata !!! chiar cu o forta enorma doar poati sa distrugi cheia .Raportul de pas si unghiurile nu permit rotirea melcului ( spiralei ) de catre roata dintata.

 

 

Daca se face un bombdive si se slabesc "spirele" de coada infasurate pe cheie la tensionare cand coarda este trasa la loc acestea se pot aseza altfel si poate sa urce sau sa coboare tonul ..La chitarele fara menghina ce au chei speciale care blocheaza capatul de coarda taiat scurt , deci nu exista "spire" sau chei care au doua orificii de retinut coarda la fel nu se intampla necazul cu "spirele" ce se reaseaza .

 

In cazul cand avem menghina nu apare aceasta preoblema.

 

Cum am amintit cjeile cu pas "marunt" sunt mai bune in sensul ca se poate acorda mai usor mai "fin" .

 

Daca ai menghina si finetuning la bridge , nu prea ai multe probleme cu cheile.

Link to comment
Share on other sites

 

 

se vede transmisia/reductie in grafica .

 

se poate obsercva unde apar "goluri" intre dintii rotitei si peretele melcului , perete ce poate fi considerat "perpendicular" pe dinte , adica se poate rupe dintele dar nu se invarte melcul (daca vrei sa invarti de roata dintata sa actionezi melcul).

Cand acordezi "in jos" ( doar slabesti coarda ) va ramane un asemena gol ce va permite ca roata dintata ( si tija ) sa se rotesca pana la rezemare de melc in asa fel slabind coarda ce va iesi din tuning.

 

 

Plus stim cu totii ca pentru a slabi o coarda trebuie sa actionam tot "melcul" ca sa rotim de tija cu rotita dintata.

 

"melc/roata dintata" este o reductie , demultiplicator , invarti melcul de multe ori ( cu forta mica ) iar rotita dintata se va roti foarte putin dar cu forta mare si va tensiona coarda de otel.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Am facut eu asta si in afara de o multumire interioara (chestie care tine mai mult de un psihic bolnav) nu o sa simti mare chestie. Daca ce ai acum nu e flagrant de prost poti sa uiti de investitia asta.

 

 

Salut as dori si eu sa cumpar un set de cheite dar nu stiu unde sa caut in Bucuresti. As dori unele din perla maro cum au unele modele de Ibanez din seria Artwood si imi trebuie numai cheitele propriu-zise fara mecanism daca se pot gasi. Pls help me!

 

P.S. Chitara pe care doresc sa le montez este un Takamine EG340SC.

Link to comment
Share on other sites

nici nu am sustinut asa ceva

 

Am scris ca NU FALSEAZA DE LA CHEI ,pentru ca multi cred in idea ca de la chei falseaza .Am avut exemple cu chitara mea care are chei Schaller unele din cele mai bune ce se gasesc si i-mi spune un pieten ce canta la ea ca chitara se dezacordeaza de la chei , nu-s bune cheile .Ce sa-i spun , daca omul nu pricepe si nici nu se pricepe , l-am lasat sa creada ce vrea .( cantam la niste receptii xi n-a venit basistul asa ca trebuia sa cant la bas si baiatul vocalist a trecut la chitara si se tot dezacorda ..hehe ...caci nu acorda "de jos" )

 

Intotdeauna se slabeste coarda sub ton si se trage pana la tonul ( pitch) corect , daca nu se procedeaza in acest fe !!!

 

Intre roata dintata si melc ramane un "gol" si la o tensiune mai mare aplicata corzi ( vibrator, bend, ciupit puternic) aceasta trage ( invarteste) tija cu roata dintata pana cand se rezeama de melc ,Si bineinteles tonul coboara .

 

Dar nu cheile-s de vina ci modul de acordare .

 

Roata dintata poate fi rotita de melc , melcul nu poate fi rotit cu roata dintata !!! chiar cu o forta enorma doar poati sa distrugi cheia .Raportul de pas si unghiurile nu permit rotirea melcului ( spiralei ) de catre roata dintata.

 

 

Daca se face un bombdive si se slabesc "spirele" de coada infasurate pe cheie la tensionare cand coarda este trasa la loc acestea se pot aseza altfel si poate sa urce sau sa coboare tonul ..La chitarele fara menghina ce au chei speciale care blocheaza capatul de coarda taiat scurt , deci nu exista "spire" sau chei care au doua orificii de retinut coarda la fel nu se intampla necazul cu "spirele" ce se reaseaza .

 

In cazul cand avem menghina nu apare aceasta preoblema.

 

Cum am amintit cjeile cu pas "marunt" sunt mai bune in sensul ca se poate acorda mai usor mai "fin" .

 

Daca ai menghina si finetuning la bridge , nu prea ai multe probleme cu cheile.

 

 

Ce se intampla daca am lovit accidental una din cheitele de la chitara ? (am ridicat chitara si am lovit-o fara sa vreau de biblioteca cu cheita de la coarda Sol).

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.